Statystyki mówią, że problem nietrzymania moczu (NTM) dotyka już 303 miliony kobiet i 121 milionów mężczyzn na całym świecie. Ponieważ to schorzenie jest jednym z najważniejszych problemów naszego stulecia, Światowa Organizacja Zdrowia nadała mu status choroby społecznej.
W Polsce może dotyczyć od 4 do 8% społeczeństwa, czyli ok. 2,5 miliona Polaków, przy czym ze względu na intymny charakter schorzenia ta liczba może być jeszcze większa. Inkontynencja (NTM), czyli bezwiedne i mimowolne nietrzymanie moczu, może dotknąć każdego, jednak ryzyko jej wystąpienia rośnie wraz z wiekiem i dwukrotnie częściej dotyczy kobiet – jako konsekwencja naturalnych porodów, menopauzy, zabiegów ginekologicznych i budowy układu moczowego.
W opiece nad osobą z starszą, schorowaną należy uwzględnić problem nietrzymania moczu. Powstaje zatem pytanie: Jak opiekować się osobą z taką dolegliwością? Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać jest wsparcie emocjonalne. Osoba cierpiąca na inkontynencję czuje się bardzo skrępowana tym faktem, towarzyszy jej uczucie wstydu i upokorzenia.
Pojawienie się problemu nietrzymania moczu u osoby starszej może powodować wycofywanie się z życia społecznego, izolację społeczną, a w konsekwencji nawet depresję. Nie możemy pogłębiać tego stanu, powinniśmy pomóc w zrozumieniu, że jest to częsta dolegliwość u osób starszych, schorowanych i nie ma się czego wstydzić. W pierwszej kolejności powinno się wzmocnić samoocenę takiej osoby. Istnieje wiele sposobów utrzymania wysokiej jakości życia podopiecznych, między innymi zachęcanie ich do opowiadania o swoim stanie, kontrolowanie przyjmowanych płynów czy znajomość dostępnych produktów i sposobów leczenia.
Odpowiednia pielęgnacja zredukuje poczucie wstydu, a dostępność produktów pozwoli na utrzymanie dotychczasowego standardu życia oraz dyskrecji.
Osoby starsze, szczególnie z demencją czy znacznym stopniem niesamodzielności, u których występuje problem nietrzymania moczu, wymagają odpowiedniej opieki. Jej najważniejsze elementy to:
- ograniczenie moczopędnych płynów (mocnej herbaty, kawy, alkoholu)
- regulacja rytmu wypróżnień: oddawanie moczu i kału w określonych godzinach
- odpowiednie nawodnienie (czyli spożywanie właściwej ilości płynów) w celu uniknięcia odwodnienia i infekcji układu moczowego
- stosowanie produktów chłonnych (pieluchy, pieluchomajtki, wkłady urologiczne, podkłady), które powinny być zawsze odpowiednio dobrane (inne dla osób leżących, inne dla osób chodzących), jak również dopasowane rozmiarowo – do stopnia inkontynencji, obwodu bioder i talii
- dbanie o higienę miejsc intymnych, szczególnie w przypadku stosowania produktów chłonnych – należy pamiętać o pielęgnacji skóry podczas wymiany, dokładne mycie i suszenie miejsc narażonych na otarcia czy odparzenia, nacieranie i oklepywanie – tylko w ten sposób można zapewnić podopiecznemu komfort, zadbać o samopoczucie, zapobiegać zakażeniom dróg moczowych
OPIEKA NAD OSOBĄ INKONTYNENTNĄ
Niezbędne do zachowania higieny jest regularna zmiana produktów chłonnych u osób inkontynentych. W przypadku seniorów z lekkim nietrzymaniem moczu stosuje się specjalistyczne, dyskretne wkładki i podpaski o anatomicznym kształcie, dopasowujące się do ciała. W przypadku średniego nietrzymania moczu lepiej sprawdzają się majtki chłonne, zakładane jak zwykła bielizna. Komfortowe produkty wciąż pozwalają seniorom uczestniczyć w życiu społecznym. U osób leżących z ciężką inkontynencją zalecane są z kolei pieluchomajtki. Ich zadaniem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa skórze narażonej na kontakt z moczem i kałem.
Skóra osób starszych jest mniej elastyczna i szybciej się przesusza, co sprawia, że potrzebna jest jej specjalna pielęgnacja. Zwłaszcza wtedy, gdy narażona jest na częsty, bezpośredni kontakt z moczem lub kałem, co może powodować groźne stany zapalne, a także odleżyny. By im zapobiec, opiekun powinien odpowiednio dbać o skórę seniora. W niemieckich aptekach znaleźć można kosmetyki przeznaczone do delikatnej pielęgnacji skóry, które koją, odświeżają i chronią przed działaniem bakterii.
Zadaniem opiekunów osób z inkontynecją jest też dbanie o ich dietę. Kluczowe jest podawanie seniorowi co najmniej 2 litrów płynów na dobę, najpóźniej, na 3 godziny przed snem . Należy unikać napojów o wysokiej zawartości kofeiny – kawy, herbaty oraz coli. Dobrze, by dieta seniora była zdrowa i lekkostrawna.
Dziękuję za rady
OdpowiedzUsuń